Yığma Bina Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yığma bina güçlendirmesi, en az diğer güçlendirmeler kadar gereklidir ve çelik hasır, tamir harcı ve püskürtme beton gibi malzemeler kullanılarak yapılabilir. 

Yığma Bina Nedir?

Yığma binalara verilen bir diğer isim kargir binalardır. Bu binalar, diğer tüm binalara göre farklılıklar göstermektedirler. Diğer binalara göre daha eski olmaları ile dikkat çeken binalardan oluşan yığma binalar, günümüzde genellikle kırsal bölgelerde bulunmaktadırlar. Yığma binaların taşıyıcı duvarları taş, tuğla, beton ve ağaç gibi malzemelerden oluşmaktadır. Diğer yapılara göre deprem tehlikesi ile karşı karşıya kaldığında iyi sonuçlar veremeyen yığma bina çeşitlerinde, taşıyıcı görevi olan duvarlar taban ve tavan kısımlarından gelen yükleri taşırlar. Yüklenen yükler tapının taşıyabilme kapasitesini aştığında ise duvarlarda çatlaklar veya yarıklar meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda ise devreye yığma bina güçlendirme yöntemleri girmektedir. Güçlendirme yöntemleri ile birlikte daha güvenli bir hal alan yığma binalar, daha yaşanılası bir duruma gelmektedirler. Her ne kadar şehir içinde çokça rastlanmasa da kırsal kesimde oldukça fazla sayıda bulunan yığma binalar, duvarlarda oluşan tüm çatlaklar olumsuz etkiler yaratabileceği için güçlendirme yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu güçlendirme işlemlerinin ardından, yığma binaların, her ne kadar betonarme binalar kadar olmasa da depreme dayanıklı bir hal aldığını göreceksiniz. 

Yığma Bina Güçlendirmesi Neden Yapılır?

Yığma bina güçlendirmesinin en önemli sebebi olarak, zamanla taşıyıcı duvarlarda çatlakların oluşması gösterilebilir. Yığma binalarda, duvarlar taşıyıcı görevi gördükleri için oluşan tüm çatlaklar kötü sonuçlar meydana getirebilmektedir. Bu yüzden, bu çatlakları engellemek ve iyileştirmek adına güçlendirme çeşitlerinden yararlanılmaktadır. Yığma binaların sağlamlığında önemli bir etkiye sahip olan durum ise temelinde kullanılan taşlardır. Eğer binanın temelinde dayanıklı taşlar yoksa ve güçlü bağlantılar meydana getirilmemişse, meydana gelebilecek sarsıntılarda yığma binaların hasar görme olasılığı yüksektir. Bu yüzden, herhangi bir problem ile karşılaşmadan önce ister temel güçlendirmek ister duvarlarda oluşmuş olan çatlakları iyileştirmek adına yığma bina güçlendirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Yığma Bina Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Tıpkı diğer tüm güçlendirme yöntemleri gibi, yığma bina güçlendirme işlemlerinde de binanın sağlamlığı, yaşı gibi durumlar son derece etkilidir. Eğer sağlam malzemeler ile üretilmiş yeni bir yığma bina güçlendirilecekse, tüm işlemler elden gelen en kısa süre içerisinde sonlanabilir. Fakat aksi bir durum söz konusu ise, kullanılan malzemeler kalitesizse veya yığma bina 90’lı yıllardan önce inşa edilmişse, hem bahsettiğimiz sebeplerden hem de oluşmuş hasarlardan kaynaklı olarak güçlendirme işlemlerinin süreleri de artabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız, herhangi bir sarsıntı olmasını beklemeden uzman bir ekip ile iletişime geçmelisiniz. Ayrıntılı bir incelemenin ardından güçlendirme işlemleri başlayacak ve daha güvenilir bir yaşam alanına sahip olmuş olacaksınız.

Yığma Bina Güçlendirme Teknikleri

Yığma bina güçlendirme işlemi sırasında pek çok farklı seçenekten yararlanılabilir. Fakat en sık rastlanan durumlar, taşıyıcı yığma duvarların çelik hasır, tamir harcı ve püskürtme beton gibi malzemeler ile daha dayanıklı bir hale getirilmesidir. Bu uygulamalar ile birlikte taşıyıcı duvarlar hem onarılır hem de daha sağlıklı bir hale getirilirler. Eğer yığma binaların yapımında delikli tuğlalar kullanılmış ise, tuğlalarda yer alan boşlukları doldurmak da bir güçlendirme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Delikli tuğlalar ucuz oldukları için çokça tercih edilseler de özellikle yığma binalarda bazı sorunlar teşkil edebiliyorlar. Ayrıca karbon lifli malzemeler de yığma binaların güçlendirilmesinde çokça kullanılırlar. Hem uygulama hem de bulunma işlemleri sırasında kolaylık sağlayan bu malzemeler ile birlikte yığma yapıları daha güçlü bir hale getirmek mümkün.

Yığma Bina Güçlendirme Maliyeti

Yığma binalar, maliyet bakımından betonarme ve büyük boyutlu binalara göre daha ucuz maliyetler ile inşa edilebilirler. Güçlendirme işlemleri de diğer binalara göre daha uygun fiyatlar çerçevesinde gelişse de sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Yığma bina güçlendirme maliyetini binanın yaşı, kullanılan malzeme ve ne kadar kullanıldığı gibi durumlar etkileyebilmektedir. Yığma binanın durumunu, hangi malzemelerin ne kadar kullanılacağını ve işlemlerin ne kadar süre alacağını öğrenmek adına uzman bir ekip ile bağlantıya geçmelisiniz. Ayrıntılı bir incelemenin ardından oluşturulacak rapor ile birlikte, güçlendirme işlemlerinin maliyetini de öğrenmiş olacaksınız.