Temel Güçlendirme Nedir? Neden Yapılır?

Temel güçlendirme işlemleri, genellikle yük taşıma konusunda sıkıntıları olan binalara uygulanan, yetersiz temelleri iyileştirme işlemlerine verilen genel addır.

Temel Güçlendirme Nedir?

 

Binaların, güçlü olup olmadıklarını anlamak adına ilk bakılması ve incelenmesi gereken yerlerden olan temeller, bina yapımında en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Eğer binanın temeli sağlam değilse yük taşıma konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Böyle durumlarda da devreye temel güçlendirme işlemleri girmektedir. Bu işlemler ile birlikte eski temele doğru yenileme uygulamaları yapılır ve eski ile yeni sentezinde daha dayanıklı ve kaliteli bir temel oluşturulur. Her güçlendirme işleminde olduğu gibi temel güçlendirme işleminde de ilk yapılması gereken uzman bir ekip ile iletişime geçmek ve tüm binanın ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlamaktır. Yapılan incelemeler doğrultusunda oluşacak rapor ile birlikte temelde ne gibi sorunların olduğu ve hangi temel güçlendirme tekniklerinin kullanılması gerektiği ortaya çıkacaktır.

Temel Güçlendirmesi Neden Yapılır?

 

Temel güçlendirme işlemlerine başvurulmasındaki en büyük neden depreme karşı önlem almaktır diyebiliriz. Temeli güçlü olmayan bir binanın herhangi bir sarsıntıda büyük sıkıntılar yaşatabileceği bir gerçek olduğundan, tüm vatandaşların binalarının temellerini kontrol etmeleri ve gerektiğinde temel güçlendirme yöntemleri ile binalarını daha sağlıklı bir hale getirmeleri gerekmektedir. Temel güçlendirme işlemi, binalarda bulunan yüklenme problemlerinde, bina yapısının yetersiz kaldığı durumlar görüldüğünde ve temel genişletilmesine ihtiyaç duyulan durumlarda devreye girmektedir. Bu işlem sayesinde eski yapının üzerinden yük alınır, eski ile yeni yapılar kaynaştırılarak daha sağlam bir temel hazırlanır. Yapılan işlemler, çerçeveleme veya perde duvar sayesinde tamamlanmaktadırlar. Temel güçlendirme uygulamalarının tümü, fay hatlarının gerilmelerine ve tüm depremlere karşı da uyumlu bir şekilde gerçekleştirildiğinden, binanızın çok daha dayanıklı bir hal alacağından emin olabilirsiniz. Bu önlemler doğrultusunda, ileride yaşanabilecek depremlerden en az hasar ile kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Temel Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Binanın temelini ve binanın kendisini daha sağlam bir hale getirmek adına ihtiyaç duyulan temel güçlendirme işlemi, en ayrıntılı çalışmayı gerektiren işlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Yapılan çalışmaların eski yapı ile birebir uyumlu bir şekilde olması için temel güçlendirme işlemlerini son derece detaylı bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Her ne kadar uzman bir ekip, temel güçlendirme çalışmalarını mümkün olduğunca en kısa sürede halledebilse de, bazı durumlar karşısında hem ödenen tutarda hem de harcanan zamanda artış gözükmektedir. Bu durumları etkileyen faktörler ise kolonların temel üzerindeki durumları, binanın yaşı ve durumu ile temelin dayanıklılığı gibi faktörlerdir. Bu işlemler için hangi malzemelerin gerektiğine ve binanın tüm durumuna açıklık getirmek adına ayrıntılı bir etüt çalışmasının yapılması gerekmektedir. Eğer yapılan araştırmaların sonucunda güçlendirilmesi planlanan temelin yanına kolon, kiriş gibi diğer etkenler de eklenirse, hem işin süresi hem de maliyeti artabilir. Temel Güçlendirme Teknikleri Pek çok güçlendirme yöntemi gibi, temel güçlendirme tekniklerinin de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Fakat bu seçeneklerden en çok tercih edilenlerinin çelik manto ve betonarme manto olduğu görülmektedir. Betonarme manto işlemi ile birlikte, temelin taşıyabildiği yük kapasitesi ile birlikte moment kapasitesi de artar. Bu sayede daha sağlam temeller üzerinde bulunan binanızın, daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı olacağını söyleyebiliriz. Diğer bir yöntem ise çelik manto tekniğidir. Bu teknik ile birlikte temelde bulunan kolonun eksenel yük kapasitesi artar. Yani taşıma kuvveti artan temel ve kolonlar ile birlikte binalarınız daha sağlıklı bir şekilde ayakta kalmaya devam ederler. Ayrıca, bu iki teknik ile birlikte temeldeki süneklik değerleri arttırılarak daha esnek ve güvenilir bir bina temeline sahip olabilirsiniz. Temel Güçlendirme Maliyeti Diğer tüm güçlendirme seçenekleri gibi temel güçlendirme işlemleri de farklı fiyat aralıklarına sahiplerdir. Binaların yaşına, temelin durumuna ve gerek duyulursa kolon ve kiriş güçlendirmelerine göre değişecek tutarı etkileyen diğer bir faktör ise kullanılan malzeme çeşitliliğidir. Eski binalarda daha fazla malzeme kullanılacağı için yeni binalara göre ödenecek tutarlarda da artış gözükebilir. Eğer binanızın sağlamlığından şüphe duyuyorsanız veya çatlak, yıkıma meyil gibi durumlar söz konusu ise bir an önce uzman bir ekip ile iletişime geçip temel güçlendirme çalışmalarına başlamalısınız.