Tarihi Yapı Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Tarihi yapı güçlendirme, uzman bir ekip ile eski ve önemli yapılara yapılması gereken, son derece dikkat isteyen kuvvetlendirme işlemlerine verilen isimdir.

Tarihi Yapı Nedir?

Tarihi yapılar, onlarca, binlerce yıl öncesinden kalan ve Türkiye’yi Türkiye yapan yapılardır diyebiliriz. Özellikle ülkemizin toprakları, yüzyıllar boyunca pek çok millete ev sahipliği yaptığı için bu tarihi miraslar bir hayli fazla. Fakat haliyle, vakit ilerledikçe bu yapıları kuvvetlendirmek gerekmektedir. Yarınlara daha sağlam ve daha iyi bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için yapılan tarihi yapı güçlendirme işlemleri, son derece titiz bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü herhangi bir kuvvetlendirme veya iyileştirme işlemi sırasında tarihi eserlere verilebilecek bir hasar son derece kötü sonuçlarla sonuçlanabilir. Koskoca bir tarihi sergileyen bu yapılara zarar vermemek adına pek çok eleman, mühendis ve uzmanla beraber, ortaklaşa bir iş yürütülmelidir. Güçlendirme tekniklerinin bir diğer adı da restorasyondur diyebiliriz. Tarihi eserleri restore ederken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır ve tüm firmaların bu dikkatle birlikte restorasyonu yapmaları gerekmektedir. Yeni güçlendirmeler ile birlikte daha sağlam ve kuvvetli bir hale gelen bu tarihi yapılar, geleceğe daha doğru bir şekilde teslim edilmektedirler. Tarihi yapı güçlendirme teknikleri kullanılırken önem verilmesi gereken bir diğer husus ise bu yapıların orijinallerine saygı duymaktır. Restore etmek istenirken tarihi yapıları tamamen değiştirmek büyük bir yanlış olacaktır.

Tarihi Yapılar Neden Güçlendirmeye İhtiyaç Duyar?

Tarihi yapıların neden güçlendirmeye ihtiyaçları olduğu son derece açıktır. Belki yüzlerce yıl önce yapılmış olan bu yapıları, daha sağlam ve dayanıklı bir hale getirmek adına tarihi yapı güçlendirme işlemlerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu yapılar, son derece uzun yıllardır ayakta olmalarından dolayı bir hayli hasar görmüş olabiliyorlar. Böyle durumlarda, binaları eski ve dayanıklı hallerine getirmek amacı ile kuvvetlendirme ihtiyacı duyulabilir. Tarihi yapılar devlet tarafından korunaklı yapılar olduklarından, bu işlemler en doğru kişiler ile gerçekleşmektedir. Koskoca bir tarihi yansıtan eserlerin, yapıların geleceğe daha sağlıklı bir şekilde aktarılması için bu güçlendirme ilkelerine birebir uyulması gerekmektedir. Titiz bir çalışma sonucunda yapılması gereken iyileştirme işlemleri, tarihi yapılar için olmazsa olmazlar arasındadır.

Tarihi Yapı Güçlendirme Teknikleri Nelerdir?

Her tarihi yapı için farklı bir güçlendirme tekniği kullanılabilir. Çünkü her tarihi yapının daha sağlam ve sağlıklı bir duruma gelmesi için farklı bir güçlendirme tekniğine ihtiyacı olabilir. Tarihi yapı güçlendirme tekniklerinden faydalanmadan önce ilk olarak ayrıntılı bir çalışma yapılmalıdır. Sorunun ne olduğunu anlamak, nerede ne kadar malzeme kullanılacağına karar vermek adına bir rapor oluşturulmalıdır ve işlemler de bu rapor doğrultusunda geliştirmelidir. Kullanılan teknikler ise birbirlerinden farklılık göstermektedirler. Binalarda kullanılan tarihi yapı güçlendirme teknikleri arasında kenet atma, gergi çubuğu kullanma, bilezik uygulaması ve enjeksiyon gibi pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden, tarihi yapıya en uygun olanları seçilir ve yapılara zarar vermemek adına son derece ayrıntılı ve titiz işlemler sonucu uygulanırlar.

Tarihi Yapı Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Tarihi yapı güçlendirme tekniklerinin alacakları süreler farklılık göstermektedir. İşlemlerin hangi tarihi yapıya yapılacağı, sorunun ne olduğu ve kuvvetlendirilecek alanların büyüklüğü bu süreyi etkilemektedir. Fakat işlemler son derece ayrıntılı bir şekilde ilerlediğinden çok kısa sürelerde sonuçlanmamaktadırlar. Tarihi yapıları geleceğe doğru ve orijinal halleri aktarmak adına bu işlemler en doğru raporlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Devlet tarafından korumalı olan bu yapılar Dünya tarihinin bir parçası oldukları için, sadece bizim için değil tüm milletler için bir hayli önemlidir. Tarihi yapılara yapılacak olan restoreler, bahsettiğimiz gibi yapıların alanlarına ve kullanılacak malzemelere göre farklılıklar göstermektedirler.

Tarihi Yapı Güçlendirme Maliyeti Nedir?

Tarihi yapı güçlendirme teknikleri, her tarihi yapı için farklılık göstermektedir. Bu teknikler için ödenecek tutar da en az teknikler kadar farklılıklar gösterir. Tarihi yapının güçlendirilmesi işlemlerinde kullanılacak malzemenin kalitesi, ne kadar kullanılacağı, işlemlerin ne kadar süre alacağı gibi pek çok konu maliyeti ilgilendirmektedir. Bu yüzden, ortalama bir maliyet çıkarmak adına, güçlendirilecek olan tarihi yapının ilk olarak ayrıntılı bir çalışma ile irdelenmesi ve çıkarılacak rapor ile birlikte nelerin yapılacağının kararlaştırılması gerekmektedir.