Riskli Bina Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Riskli bina güçlendirmesi, yapılandırmaya uygun olan binalara uygulanabilen, hasar görmüş veya eskimiş binaları güçlendirmeye yarayan yöntemlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.

Riskli Bina Nedir?

 

Türkiye’de bulunan binaların bazıları, haliyle 2000 yılından önce yapılmış binalar olarak dikkat çekmekteler. Kentsel dönüşüm planına dahil olmamış olan bu binaların bazıları yıpranmış olduklarından dolayı riskli binalar olarak dikkat çekmektedirler. Bu binaları kentsel dönüşüme sokmak yerine riskli bina güçlendirmesi işlemlerinden faydalanarak daha güvenli bir yaşam alanı tasarlayabilirsiniz. Çünkü kentsel dönüşüm ile yıkılıp yeniden yapılan binalar gibi, güçlendirilen binalarda sağlam olmaktadırlar. Eğer yaşadığınız binanın eski olduğunu veya bir hayli yıpranmış olduğunu düşünüyorsanız, sizler de riskli bina güçlendirmelerinden faydalanabilir ve binanızın yıkılıp yeniden yapılmasını beklemek zorunda kalmayabilirsiniz. Bu işlemlerde ilk yapmanız gereken, doğru bir bina güçlendirme firması ile anlaşmak olmalıdır. Ardından  firmanın binanız üzerinde yapacağı gerekli tetkiklerin ardından bir rapor oluşturulacaktır. Bu rapora uygun olarak güçlendirilmesi gereken binanıza hangi işlemlerin uygulanacağı ve işlemlerin ne kadar süre alacağı belli olacaktır.

Riskli Binalar Neden Güçlendirmeye İhtiyaç Duyar?

Türkiye’de pek çok sayıda riskli bina bulunmaktadır. Bu binaların riskli olmalarının sebepleri farklı farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Yanlış veya kalitesiz malzeme kullanımı, binaların bir hayli eski olmaları, binalarda korozyonun görülmesi bu nedenlerden bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok dikkat çeken durum ise korozyon durumudur. Özellikle 90 senesinden önce yapılan binaların çoğunda korozyon yani paslanma görülmektedir. Bu durumun sebebi ise, binaların yapımında deniz kumunun kullanılmasıdır. Deniz kumu ile nemli hava temas ettiğinde de korozyon meydana gelmektedir. Diğer bir büyük sorun ise binalarda yeterli büyüklükte kolonların ve betonarme yapıların olmamasıdır. Bu durum en çok da herhangi bir deprem durumunda sıkıntı yaratmaktadır. Bu durumlardan bir nevi kurtulmak amacıyla kentsel dönüşüme girmek yerine binalar yapılandırılabilir. Riskli bina güçlendirmesi seçeneklerinden faydalanarak, binanız çok yıpranmış da olsa eski haline döndürebilir ve yeni bir bina kadar sağlam hale getirebilirsiniz.

Riskli Bina Güçlendirme Teknikleri Nelerdir?

Binanızın daha sağlam bir hale getirilmesi maksadı ile binanız, riskli bina güçlendirmesi seçenekleri arasında yer alan pek çok iyileştirme tekniğinden yararlanılabilir. Eğer binanız yanlış zemin üzerine yapıldıysa veya zamanla zeminde bazı deformasyonlar oluşmuşsa,  zemin iyileştirme tekniklerinden faydalanılabilir ve binanız daha sağlam hale getirilebilir. Fakat en çok rastlanan durum, kolon ve kirişlerin bir hayli yıpranmış olmalarıdır. Bu taşıyıcı elemanlar, zamanla fazla yük bindirilmesinden veya fazla kullanım gibi nedenlerden dolayı bir hayli yıpranmış olabiliyorlar. Bu yüzden de ülkemiz deprem bölgesinde yer aldığından riskli bina güçlendirmesi yöntemlerini bir an önce gerçekleştirmek gerekiyor. Yıpranan kolon ve kiriş gibi taşıyıcı elemanlar, güçlendirmeden faydalanarak daha sağlam bir hale getirilebiliyor. Bu yüzden de binalarınız yıkılmamış ve en az yeni bir bina kadar dayanıklı bir hale getirilmiş olunuyor.

Riskli Bina Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Binaların güçlendirilme işlemleri, her binada farklılık göstermektedir. Bu yüzden de süre bakımına da sabit bir şey söylemek mümkün olmuyor. Fakat genel bir bilgi vermek gerekirse, genellikle güçlendirme işlemleri 4 ayı geçmiyor. Bu sürenin de yıkılıp yeniden yapılma süresine göre çok daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bina ne kadar yıpranmış olursa olsun maksimum 4 ay gibi bir sürede yepyeni ve çok daha dayanıklı bir hale getirilebiliyor. Üstelik hasarın durumuna, kullanılacak malzemelere göre de değişkenlik gösteren farklı bir durum var. Bazı binalarda yaşayanlar, güçlendirme işlemleri sırasında binalarını boşaltmak zorunda kalmıyorlar. Bu yüzden de siz eviniz içerisindeyken kısa süreler içerisinde riskli bina güçlendirmesi yapılabiliyor.

Riskli Bina Güçlendirme Maliyeti Nedir?

Riskli bina güçlendirmesi maliyeti de tıpkı işlemlerin ne kadar sürdüğüne göre değişiklik göstermektedir. Fakat 5 katlı bir ortalama bina hakkında konuşmak gerekirse, genellikle daire başına 50-80 bin lira gibi bir paranın düştüğü gözüküyor. Bu ücretler karşılığında çok daha güvenli ve yaşanabilir bir binaya sahip olmak mümkün. Eğer binanızın güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız hiç beklememenizi tavsiye ederiz. Bir an önce bina güçlendirme firmaları ile anlaşarak bu işlemleri yaptırabilirsiniz.