Lifli Polimer Güçlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Lifli Polimer kısaca LP olarak piyasada yer alıyor. Son deprem yönetmeliklerinin arkasından güçlendirme teknikleri arasında bulunduğunu belirtmek gerek. Güçlendirmelerden önce ise merak edenlere yapısına yönelik bilgiler aktarılmakta. Örneğin malzemenin karbon ile cam içerdiğinden söz etmek gerek. Devamında aramid lifleri ile güçlü bir yapı haline gelmiştir. İngilizce olarak da Fiber Reinforced Polymens olarak ifade ediliyor. Bu şekliyle FRP olarak da sektörde kullanımlarına yer verilmekte. Güçlendirmelerde sıklıkla kullanımına geçilen bu yapının özelliklerine bakacak olursanız;

 

    Hafif yapıda olduğu için her türlü binaya uygulanmakta.

    Kullanabilirliği de göz önünde bulundurulunca dikkat 

çekiyor.

 

  Son olarak yüksek mukavemeti bulunan yapılar arasında 

gösterilmekte. 

Lifli Polimer Nedir?

 

Lifli polymer güçlendirmesi nedir? Nasıl yapılır? öğrenmek isteyenlere yönelik başta yapının içeriği sunuluyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi cam, karbon ve aramid liflerine sahip olduğunu öğreneceksiniz. Tüm bu malzemelerden hazırlanan yapının hafif olması ile dikkat çektiği açıktır. Uygulanabilir güçlendirme yöntemleri arasına girdiğinden de söz etmekte gerek. Yapıya yönelik kolon kesme dayanımı ya da güçlendirmesi için bir takım testlere dahi yer verilmiştir. Bu testler neticesinde bir hayli güçlü olduğu gözler önüne seriliyor.

 

Güçlendirmelere geçmeden önce yapı ile arazi şartları göz önünde bulunduruluyor. Şartlara göre lifli polimer güçlendirmelerine geçilmesi söz konusudur. Örneğin deprem analizleri ile yeni teknikler kullanılarak güçlendirme yapıldığı açıktır. Betonarme kadar ön plana çıkar bir diğer güçlendirme tekniği olarak da lifli polimer karşınıza çıkacaktır. Tercihlerinizi bu yönde de yaparak anlaşmalı firmalardan harekete geçebilirsiniz.

 

Lifli Polimer Nerelerde Kullanılır?

 

Güçlendirmelerin yapılacağı alana bağlı olarak lifli polimer kullanımlarına gidilmekte. Öyle ki pek çok alanda kullanıma uygun olan yapı malzemeleri arasında olduğu açıktır. Örneğin başta konutların geldiğini göreceksiniz. Lifli polimer güçlendirme nedir? Nasıl yapılır? öğrendikten sonra konutlara yönelik harekete geçilebilir. Bunun hemen arkasından ise fabrika binaları da geliyor. Yani geniş metrekarelere sahip olan sistemler için de kullanımlarına gidilmekte. Bunların arkasından gelenler ise;

 

    Toplu yaşam alanlarında dahi güçlendirmeler için tercih ediliyor.

    Köprü ile viyadükleri için de yine lifli polimer güçlendirmelerine geçilebilir.

    Son olarak ise tarihi yapıların bunlar arasında olduğunu göreceksiniz.

 

Direk olarak FRP teknolojisinden yola çıkılıyor. Bu teknoloji kapsamında malzemelerin kullanılması ve yapıların güçlü hale gelmesi söz konusudur. Hafif olmasına rağmen nitelikli özelliklere sahip olduğu için son yıllarda bir hayli dikkat çektiği açıktır. Böylece pek çok yapı üzerinden lifli polimer güçlendirmelerine geçiliyor. İsteyenler avantajlı noktaları da göz önünde bulundurarak anında firmalar ile görüşmelere geçmekte.

 

Lifli Polimer Güçlendirme Nedir?

 

Güçlendirme sistemi olarak karşımıza çıkan lifli polimer, her türlü yapı ile uyum içerisindedir. Örnek verecek olursak betonarme ya da direk beton yapılar üzerinden lifli polimer ile güçlendirmelere geçilebilir. Arkasından tuğla ile taş yapılarına da uyum sağladığından söz etmek gerek. Son olarak ise çelik olan tüm yapılarda da güçlendirmeler için kullanılabilir. Sistemde kullanılan malzemeler hafif olduğu kadar dayanıklı olması ile de dikkat çekmekte. Bu yüzden deprem yönetmeliklerine uygun olmayan konut ya da diğer yapıların güçlendirmeleri ile kullanımlarına geçiliyor.

 

Lifli Polimer Bina Güçlendirmesinde Neden Tercih Edilir?

 

Başta tasarımı kolay olduğu için lifli polimer bina güçlendirmelerine daha fazla yer verildiği açıktır. Bunun arkasından ise kompozit kullanımları geliyor. Bu kullanımlardan kaynaklı olarak yapıların bir hayli dayanıklı hale gelmesi söz konusudur. Devamında paslanma sorunları ile de karşı karşıya kalmak istemeyenlerin dikkatini çektiği açıktır. Aynı zamanda manyetik alan oluşturmamasından dolayı bina güçlendirmeleri için göz önünde bulunduruluyor. Bunların devamında gelen avantajları ise;

 

    Kullanıma engel olmadan uygulamalara geçilmesi söz konusudur.

    Uygulamalardan ziyade kullanımı da kolay olan güçlendirme sistemlerinden bir tanesidir.

    Makine ile ekipmanların da maliyetleri çok yüksek değildir.

    Çoğu yapı ile uyum sağladığı için pek çok alanda kullanıma yer verilmekte.

    Bakım istemeyen yapısı ile de dikkat çekiyor.

 

 

Her türlü forma ayak uydurmasından dolayı da lifli polimer kullanılarak bina güçlendirmelere geçildiği açıktır. Esnek olduğu için her türlü yapı ile uyum içerisine girebiliyor. Sonuç olarak kullanım kolaylığı ve avantajları ile dikkat çekiyor. Üstelik tüm bu avantajlarına rağmen makul fiyatlardan uygulamalara yer verilmekte.