Köprü Güçlendirme Nedir? Neden Yapılır?

Kullanım ömrü temel alınarak pek çok yapının güçlendirme çalışmalarına yer verildiği açıktır. Örneğin köprülerin de bu anlamda güçlendirmelerden nasibini aldığı açıktır. Düzenli olarak yapılan bu çalışmalar sayesinde can ve mal güvenliğinin temel alınması söz konusudur. Köprülerin hasar tespitleri çerçevesinde onarımlarına yer verilmekte. Metal, beton ya da taş yapılara bağlı olarak farklı güçlendirme teknikleri göz önünde bulunduruluyor. Köprü güçlendirme nedir? neden yapılır merak edenlere şu işlemler sunulmakta;

 

    Altyapıya bağlı onarımların gerçekleşmesi göz önünde 

bulundurulur.

    Hizmet ömrünün daha uzun olması adına da 

güçlendirmeler önem arz ediyor.

 

    Yüklerin artış göstermesinden kaynaklı olarak da daha 

dayanıklı hale gelmeleri sağlanıyor. 

Köprü Güçlendirmesi Nedir?

 

Uzun süredir hizmet veren köprülerin hasarları temel alınmakta. Hasarlarından ziyade ömrünü uzatmak için de yine köprü güçlendirmelerine yer verildiği açıktır. Sonuç olarak merak edenlere birden fazla sebep sıralanabilir. En önemlisi de doğal afetlere yönelik dayanıklı olması adına güçlendirme teknikleri uygulanmakta. Örneğin deprem ülkemizde beklenen olası doğal afetlerin başında yer alıyor. Bunun dışında köprülerin stratejik konumuna göre farklı doğal afetlere yönelik yine güçlendirmelere gidilmekte. Örneğin su üzerinde olanlar için sel gibi durumlar temel alınır. Doğada olan köprülerin ise erezyon gibi sorunlara karşılık daha dayanıklı hale gelmesi için işlemlere yer verilmekte.

 

Köprü Güçlendirmesi Neden Yapılır?

 

Köprü güçlendirmelerinin yapılması sebepleri oldukça fazladır. Örnek verecek olursak demirden tasarlanan köprülerde korozyon sorunları baş göstermekte. Statik bir problem olarak karşımıza çıkan bu sorundan kaynaklı olarak güçlendirmelere yer verilmekte. Arkasından gelen diğer nedenler ise;

 

    Beton dökülmelerinden kaynaklı olarak da güçlendirmelere gidilmekte.

    Köprü elemanlarında göçük olması halinde de güçlendirme yapılmakta.

    Köprü elemanları nemden kaynaklı olarak hasar gördüğü için de yine işlemlere geçilmekte.

 

Tüm bu nedenler ve zararlar tespit edilir, güçlendirme çalışmalara yer verilir. Nitekim her soruna bağlı olarak farklı tekniklerin göz önünde bulundurulması söz konusudur. Tekniklere göre hasarın kısa sürede giderilmesi için çalışma başlatılıyor. Genel olarak da iş makinelerinden güçlendirme çalışmalarına geçildiği için bir süreliğine köprü hizmetinin kısıtlanması da söz konusudur.

 

Köprü Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

 

Köprü güçlendirmelerine yönelik firmaların süreleri belirledikleri açıktır. Uzmanların köprüler üzerinden önce hasar tespitine başvurdukları görülmekte. Bu tespit neticesinde ise sorunlar göz önünde bulundurulur. Böylece hangi güçlendirme tekniği ile yol alacakları ortaya çıkar. Kısacası hasar ve onarım belirlemeleri dahilinde süreler ortaya çıkmakta. Köprü güçlendirme nedir? Neden yapılır merak edenler arkasından süre ile maliyet incelemelerine geçiyor. Nitekim sadece firmaların bu konuda net açıklamaları olacaktır. Üstelik analiz raporları temel alınarak bu konularda bilgilerin aktarılmasına da özen gösterilir.

 

Köprü Güçlendirme Teknikleri

 

CFRP onarım çözümü ile dikkatleri üzerine çekmekte. Öyle ki köprü güçlendirmeleri için sıklıkla tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Bu şekilde enerji üzerinden metalik çalışmalara geçilmekte. Altyapı güçlendirmeleri adına daha çok bu çözüm yoluna başvurulur. Sert çevre koşullarına dahi ayak uydurmasından dolayı genel anlamda CFRP uygulamalarına geçiş yapılmakta. Altyapıdan ziyade yük taşıma kapasitesini de arttırmasından dolayı daha çok CFRP üzerinden güçlendirmeler yapılmakta. Uygulamanın maliyeti de düşük olduğu için ön plana çıktığını belirtmek gerek.

 

Köprü Güçlendirme Maliyeti

 

Doğal afetlere karşılık dayanıklı hale gelmesi için köprü güçlendirmelerine yer verilir. Bunun arkasından köprülerin daha uzun ömürlü olmaları da göz önünde bulunduruluyor. Sebepler temel alınarak güçlendirme çalışmalarına geçildiği açıktır. Üstelik güçlendirmeler için köprünün yapısı dahi temel alınır. Beton, taş ya da çelik olması dahi işlemlerin farklılık göstermesine neden olmakta. Köprü güçlendirme nedir? Neden yapılır merak edenler arasından süreleri ve maliyetleri değerlendirmeye alıyor. Bu konuda;

 

    Köprü güçlendirmelerine yer veren firmalar ile 

görüşmelere geçilmelidir.

    Firmalar tarafından yapının hasar tespitine yer verilmekte.

    Hasar, köprünün ömrü ve yapısı temel alınarak işlemlere 

karar verilir.

    Gerçekleşecek olan işlemlere göre hem süre hem de 

maliyet ortaya çıkmakta.

 

 

Sonuç olarak firmalar ile görüşmelere geçmeden maliyetlere yönelik bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Yine sürelerini de merak edenler için yine en doğru bilgilerin firmalardan aktarılması söz konusudur. Bunun için firma araştırmaları dahilinde harekete geçmeniz önerilir.