Kolon Güçlendirme Nedir? Neden Yapılır?

Kolon, binaların yükünü taşıyan en önemli unsurlardandır. Bu yapıların daha iyi ve sağlam bir hale getirilmesi için de kolon güçlendirme işlemlerinden yararlanılır.

Kolon Güçlendirme Nedir?

Binaların belki de en önemli yapı taşlarından biri olan kolonlar, yapıların en çok yük taşıyan bölümleri olarak dikkat çekmektedirler. Özellikle eski, hasar görmüş ve yenilenmesi gereken binalarda ise kolonları daha güçlü ve dayanıklı bir hale getirmek adına kolon güçlendirme işlemlerine başvurulur. Bu işlemler doğrultusunda, kolonlarınız daha kuvvetli bir hale gelecek ve bu sayede de binalarınız daha dayanıklı bir hal alacaklar. Kolonları zayıf olan her binanın bu işlemi yapması şiddetle tavsiye edilmektedir. Özellikle, Türkiye gibi deprem bölgesinde olan bir ülkedeki binaların sağlam olması gerektiği düşünülürse, binalarda yer alan kolonları sağlam hale getirmek gerekmektedir. Oluşabilecek sarsıntılara karşı binaları ayakta tutan kolonlar, eğer hasar görmüşler ise veya eskimişler ise kolon güçlendirme teknikleri ile birlikte daha iyi bir hale getirilmelidirler. Kolon güçlendirme işlemlerinden önce uzmanlardan destek almayı ve ayrıntılı bir rapor doğrultusunda işlemlere başlanılması gerektiğini unutmayın.

Kolon Güçlendirmesi Neden Yapılır?

Kolon güçlendirme işlemlerinin tercih edilmelerinin en önemli sebebi, kolonların binaların taşıma gücünü karşılamalarındandır. Kolon ne kadar sağlam olursa bina da o kadar dayanıklı olacak ve o kadar uzun süre ayakta durabilecektir. Bu yüzden binalardaki taşıma gücünü arttırmak adına kolon güçlendirme işlemlerine başvurabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi, deprem kuşağında yer alan bir ülke içerisinde yaşadığımız için binaların kolonlarını en dayanıklı ve en sağlam hale getirmeliyiz. Kolonları yenilenen binaların çok daha güvenilir yapılar haline geleceğini, neredeyse ilk günkü hallerini alacaklarını söylemeliyiz. Kolonları güçlendirme işlemleri için dikkat edilen hususlar ise binaların yaşı, durumu ve kolonlarda kullanılacak malzemeler gibi durumlardır. Eğer binanızın içerisinde yer alan kolonlarda veya binanızda, bahsettiğimiz nedenlerden herhangi birinde ciddi sıkıntılar olduğunu düşünüyorsanız, hemen uzman bir ekiple irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Uzmanların oluşturacakları rapor doğrultusunda, kolonlarınızı güçlendirme işlemleri hızlı bir şekilde başlayacaktır.

Kolon Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Kolon güçlendirme işlemlerinin süreleri, tamamen binalara göre farklılık göstermektedir. Böyle düşünüldüğünde, 2000 yılından sonra yapılmış olan binaların kolon güçlendirme işlemleri, 1990 yılı öncesinde yapılmış binalara göre daha kısa sürede gerçekleşecektir. Örnek vermek gerekirse, 5 katlı bir binanın kolonlarının güçlendirilmesi, her ne kadar binanın yaşına, durumuna ve kolonların durumuna göre farklılık gösterse de ortalama 40 gün içerisinde sonlanacaktır. Uzmanların incelemeleri sonucunda ortaya çıkacak rapor doğrultusunda kolonlara hangi işlemlerin uygulanacağı kesinleşecektir. Bu işlemlerin ardından da yine uzmanlar eşliğinde tüm kolon güçlendirme işlemlerinin ne kadar sürede tamamlanacağını öğrenebilirsiniz.

Kolon Güçlendirme Teknikleri

Kolon güçlendirme işlemleri, binalar için en gerekli işlemler olarak dikkat çekmektedirler. Çünkü basit bir mantıkla, kolonlar ne kadar güçlü ise binalar da o kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadırlar. Kolon güçlendirme işlemleri sırasında, pek çok farklı seçenekten yararlanabilir. Bu seçenekler, kolonların ve binanın durumuna, hasara göre ve binaların yaşlarına göre değişiklik göstermektedirler. Kolon güçlendirme sırasında betonarme yapının arttırılması, kolona yeni kesitlerin eklenmesi veya hasar görmüş kolonun demir bir kafes içerisine alınarak yeni bir destek ile güçlendirilmesi teknikleri kullanılabilir. Bu seçeneklerden hangisinin veya hangilerinin kullanılacağına yapılacak ayrıntılı inceleme sonrasında karar verilir. Bu inceleme ile birlikte ortaya çıkacak rapor doğrultusunda malzeme ve işlem gereksinimleri belirlenerek hızlı bir şekilde işlemlere başlanır.

Kolon Güçlendirme Maliyeti

Kolon güçlendirme işleminin, diğer tüm güçlendirme işlemleri gibi sabit bir fiyatı yoktur. Fiyatın ortaya çıkmasında hangi yöntemin tercih edildiğinin ve hangi malzemelerin kullanıldığının büyük önemi vardır. Ayrıca hangi malzemenin ne kadar kullanıldığı da fiyat üzerinde büyük etkiye sahiptir. Basit olarak düşünmek gerekirse, eski binalarda hem işlemler daha uzun süreceğinden hem de kullanılacak malzemelerin sayısı artacağından fiyatlar da aynı doğrultuda artabilir. İşlemlerden önce oluşturulacak rapor doğrultusunda kolon güçlendirme işlemlerinin maliyetini de öğrenebilirsiniz. Yapılan ayrıntılı incelemenin ardından işlemlerin hangi fiyat aralığında olduğunu ve ne tür malzemelerin kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Eğer kolonlarınızın hasarlı veya eskimiş olduklarını düşünüyorsanız bir an önce uzman bir ekip ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.