Karbon Elyaf Güçlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Dayanıklı ve hafif yapısından dolayı bine güçlendirmeleri için karbon elyaf tercihlerine de yer verilmekte. Şöyle ki deprem yönetmeliklerine uygun olmayan yapıların güçlendirme teknikleri bulunuyor. Bunlar arasından tercihlere giderek uygulamalara geçilmekte. Genel olarak da hasar ile yapının analizleri neticesinde güçlendirme teknikleri arasından tercihlere yer verilir. Karbon elyaf güçlendirme nedir? Nasıl yapılır? öğrenenler bu tekniği de göz önünde bulunduruyor. Sonuç olarak depremde hasar gören binalara yönelik uygulamalara geçiliyor. Bunun dışında;

 

    Yapının kullanım amacında değişiklikler baş gösterdiği 

zamanda güçlendirmelere geçilebilir.

    Yönetmeliklerin değişmesi durumunda da karbon elyaf 

güçlendirmelerine yer verilir.

    Yapı elemanlarından kaynaklı hasarlarda da 

kullanılabilir.

Malzemelerin kullanım ömrü sona erdiği zamanda yine elyaftan güçlendirmeler yapılacaktır. 

Karbon Elyaf Nedir?

 

Çelikten daha hafif olmasından kaynaklı dikkat çeken karbon elyaf için aynı zamanda karbon fiber ipliksi adlandırmaları da yapılıyor. Sonuç olarak teknolojik bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün bileşenleri olarak da katran, naylon ve orlon bilgilerini paylaşmak gerek. Bu bileşenleri çerçevesinde çelikten daha dayanıklı hale gelmesi de yine güçlendirmelerde yer almasında etkilidir. Nitekim tamı tamına çelikten 3 kat daha güçlü olduğu ifade edilen ürünlerden bir tanesidir. Güçlü yapısından dolayı karbon elyafın farklı dallarda kullanımlarına gidiliyor. Örneğin;

 

    Uydu ile uçak

    Roket sistemleri

    Yarış arabaları

 

Bu yapıların iskelet sistemlerinde karşımıza çıkmakta. Ülkemizde ise daha çok inşaat sektöründe adından söz ettirmekte. Öyle ki cephelerin kaplanması için karbon elyaf tervihlerine yer veriliyor. Özellikle de ülkemiz deprem bölgesi olduğu için bu gibi ürünlerden önlemlerini almaya devam ediyor. İnşaatın yanı sıra enerji alanında da kullanımlarına geçildiğini görüyoruz. Alanları günden güne artış gösteren bu ürünün maliyeti de cep yakmıyor. Bu yüzden de güçlendirmeler için vatandaşların tercihi halinde olduğunu söylemek gerek.

 

Karbon Elyaf Nerelerde Kullanılır?

 

Karbon elyaf güçlendirme nedir? Nasıl yapılır? merak edenler başta ürüne yönelik incelemelere geçiyor. Özellikle de çelikten daha hafif ama dayanıklı olmasından kaynaklı olarak dikkat çektiği açıktır. Sonuç olarak genelde binaların güçlendirilmesi için temin edilmekte. Ancak sadece inşaat alanında kullanımlarına geçilmiyor. Bunun yanı sıra denizcilik ve elektrik sektöründe de adından söz ettirmeye devam etmekte. Kamu altyapı uygulamaları için de yine karbon elyaf kullanımlarının günden güne yaygınlaşması söz konusudur.

 

Otomativ sektöründe dahi yerini almıştır. Önceden de belirttiğimiz gibi yarış arabalarının iskelet yapısında bulunmakta. Güçlü yapısını burada kullanılması ile de gözler önüne seriyor. Rüzgar enerjisi ya da havacılık alanında dahi yerini almakta. Birden fazla uçak firmasının yine iskelet yapılarda karbon elyaf temin ettikleri görülüyor. Metallere nazaran bir hayli dayanıklı olan bu ürünün pek çok ülkede temin edildiğini, Türkiye’de de üretimine geçildiğini belirtmek gerek. Bu üretime bağlı olarak kullanım alanlarının günden güne artış göstermesi söz konusudur.

 

Karbon Elyaf Güçlendirme Nedir?

 

Epoksi yapıştırıcılar ile karbon elyaf güçlendirmelerine yer verilmekte. Bu anlamda epoksi reçinelerden harekete geçiliyor. Sertleştiriciler sayesinde oldukça dayanıklı bir yapının uygulamalarına geçiliyor. Ortam ısısına bağlı olarak da uygulamalarda daha net sonuç olınmakta. Öyle ki 10 – 35 derece arasında olması halinde uygulamaların işe yaraması söz konusudur. Nem oranı ve su dikkate alınarak karbon elyaf uygulamaları devreye giriyor. Matkap kullanılarak reçinelerin yapıya işlenmesi sağlanır. Üstelik betonarmeden tuğlaya kadar pek çok yapı ile de uyumlu olduğundan söz etmek gerek. Bu nedenle de bina güçlendirmelerinde ön plana çıkan teknikler arasında yerini alıyor.

 

Karbon Elyaf Bina Güçlendirmesinde Neden Tercih Edilir?

 

 

Öncelikle dayanıklı yapısından kaynaklı olarak bina güçlendirmelerinde dikkat çektiği açıktır. Karbon elyaf güçlendirmeleri sayesinde binanın sıfır hale gelmesi söz konusudur. Bu şekilde güçlendirilen binaların değerinde de artış gözlemleniyor. Öyle ki konut değerlerinin yükselmesi için de güçlendirmelere başvurulmakta. Teknik olarak da karbon elyaflar göz önünde bulunduruluyor. Bu şekilde binanın hasarlı olan tüm alanları karbon elyaflar ile onarılmakta. Sadece tümden bina güçlendirmelerinde kullanılmayan malzemeler arasında olduğu için de tercih edilmekte. Üstelik kullanım alanları kısıtlanmadan karbon elyaf bina güçlendirmelerine geçilmesi de bir diğer avantajlı yanıdır.