Deprem Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Deprem analizleri neticesinde güçlendirme çalışmalarına yer verilmekte. Bu anlamda bina üzerinden testlere geçildiğini söylemek gerek. Analizlerin 2012 yılından bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan firmalar kapsamında yapıldığını öğreneceksiniz. Anlaşmalı firmalara göz attıktan sonra görüşmelere geçerek hareket edebilirsiniz. Daha çok analizlere yer verilen binalar ise;

 

    Eski yapıda oldukları için risk teşkil ettikleri açıktır.

    Projesiz ya da izinsiz olarak inşasına geçilen binalar da 

analiz edilmekte.

    Kontrolsüz bir şekilde yapımına geçilen binaların da 

analizlerine yer verilmekte.

 

 

Kısacası deprem yönetmeliklerine uygun olmayanların analizleri yapılmakta. Rapora bağlı olarak da güçlendirme çalışmaları devreye giriyor. Nitekim her binaya yönelik farklı teknik çalışmalar ile güçlendirmelere yer verilmekte. Bunun için başta bina analizlerine geçmek önem arz ediyor. 

Deprem Güçlendirmesi Nedir?

 

Deprem güçlendirmesi nasıl yapılır merak edenler önce konuyla alakalı bilgi sahibi olmalıdır. Örneğin farklı teknikler ile güçlendirme çalışmalarına geçildiğini söylemek gerek. Bunların bina yapıları analiz edildikten sonra hayata geçirilmesi söz konusudur. Eski yapıda olan binalar için genel anlamda betonerme perde duvar ekleme işlemlerine geçiş yapılıyor. Çelikler ile sarma işlemleri dahilinde sistemin daha güçlü hale gelmesi sağlanıyor.

 

Projesiz ya da kontrolsüz olarak tasarlanan binaların karbon fiberler ile de güçlendirmelerine geçiliyor. Baştan da belirttiğimiz gibi kullanılacak olan malzemeler ve teknik için deprem analizlerine özen gösterilir. Raporlar dahilinde ise firmaların güçlendirmele çalışmalarına geçmeleri söz konusudur.

 

Deprem Güçlendirmesi Neden Yapılır?

 

Riskli binaların canlı güvenliği açısından tehlike arz ettiği açıktır. Özellikle de deprem olasılıklarının fazla olmasından kaynaklı güçlendirmelere yoğunluk gösterilmekte. Nitekim bu tarz binaların olası depremlerde büyük hasar görecekleri ifade edilmekte. Sonuç olarak bina içerisinde ki kişilerin de can güvenliği riskli durumdadır. Deprem güçlendirmesi nasıl yapılır öğrenenler bu detaylardan kaynaklı olarak firmalarla görüşmelere yer vermekte. Devamında gelen diğer avantajlarından söz etmek gerekirse;

 

    Güçlendirmelerin arkasından sıfır bina haline gelmesi sağlanmakta.

    Sıfır bina olmasından dolayı değeri de artış göstermekte.

    Binaların konumu da koruma altına alınarak güçlendirmelere geçildiği için işlem kısa sürecektir.

 

Başta sağlık arkasından da konut değerleri göz önünde bulundurulunca bir hayli avantajlı olduğunu anlayacaksınız. Sonuç olarak bu konuda işlemlere yer veren firmaları değerlendirmeye alabilirsiniz. Arkasından da deprem analizleri ile güçlendirmelere geçilecektir. Analizler neticesinde deprem güçlendirmeleri için teknik tercihlerine yer verilir. Baştan da belirttiğimiz gibi birkaç teknik üzerinden binaların güçlendirilmesi söz konusudur. Bu anlamda firmaların önce analizlerde bulunduklarını göreceksiniz.

 

Deprem Güçlendirmesinde Kullanılan Yöntemler

 

Baştan da belirttiğimiz gibi güçlendirmeler için betonarme tercihlerine gidiliyor. Perde duvar eklemeleri dahilinde sistemin daha dayanıklı olması sağlanıyor. Aynı zamanda betonarme ile çevre sistemin dahi güçlendirilmesi söz konusudur. Bunun için çelikler kullanılıyor ve çapraz olacak şekilde çerçevelerin işlenmesi esas alınıyor. Sadece betonarme üzerinden güçlendirme yapılmaz. Arkasından yeni malzemelerin de geldiğini öğreneceksiniz. Örnek verecek olursak karbon fiber bunlar arasında bulunuyor. Ancak genel olarak betonarme tercihlerine yer verilmekte.

 

Deprem Güçlendirme Fiyatı Nasıl Belirlenir?

 

Deprem güçlendirmesi nasıl yapılır öğrenmek isteyenlere yönelik başta analizler ifade edilmekte. Şöyle ki analizlerin arkasından güçlendirme tekniklerine yer verilir. Aynı zamanda güçlendirme fiyatlarının belirlenmesi için de analizler önem arz ediyor. Nitekim başta hasara göre fiyat aralıklarının belirlenmesi söz konusudur. Hemen arkasından binanın genişliğine yönelik incelemelere geçilir. Hasar ile büyüklük incelendikten sonra fiyatlar karşınıza çıkacaktır. Örnek verecek olursak 100 m2 olan bir konut için ortalama 700 ile 1.500 TL aralığında fiyatlar sunuluyor. Bu konuda;

 

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı firmalarla 

görüşmeniz gereklidir.

    Firmaların binalara yönelik deprem analizlerine geçtikleri 

açıktır.

    Analizlerin devamında fiyatlar daire başına ifade 

edilmekte.

 

 

Güçlendirmelere karar vermek için firmalarla iletişime geçmeniz önem arz ediyor. Sonuç olarak sunulan fiyatların temin edilmesi ile harekete geçilmekte. Baştan da belirttiğimiz gibi güçlendirmeler ile bir hayli avantajlı olacaksınız. Örneğin makul fiyatlardan yapılan güçlendirmeler sayesinde ev değerinde artış meydana gelecektir. Öncelikli olarak da riskli binaların insan sağlığı açısından tehlike arz ettiği açıktır. Bu tehlikenin de son bulması adına güçlendirme firmaları ile görüşmelere geçmeniz faydalı olacaktır.