Çelik Konstrüksiyon Güçlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Çelik konstrüksiyon güçlendirme, özellikle eski ve önemli binalarda kullanılan ve kolaylığı ile dikkat çeken, son derece etkili bir güçlendirme yöntemidir.

Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Çelik konstrüksiyon güçlendirme, tarihi denebilecek eski fakat hem maddi hem de manevi açıdan önem arz eden binalarda çokça kullanılan bir güçlendirme yöntemidir. Bu yöntem ile birlikte özellikle betonarme yapıların karkas sistemlerini onarılır veya desteklendirilir ve güçlendirilir. Taşıyıcı elemanlar olarak dikkat çeken kolonlar, kirişler zamanla yük artışından, fazla kullanımdan dolayı hasar görebilirler. Bu durumlarda, binaların özellikle olası bir deprem tehlikesine karşı sağlam bir şekilde ayakta durabilmesi için çelik konstrüksiyon güçlendirme tercih edilir. Binalarda oluşan yük artışı, kirişlerde boşlukların oluşması ve tahribat kanalları, beton kalitesinin düşük olması gibi sebepler çelik konstrüksiyon güçlendirmeye gerek duyulmasını sağlar. Bu güçlendirme seçeneğinden faydalanarak da son derece basit ve kolay bir şekilde betonarme binalar daha güçlü ve sağlam bir hale getirilebilir.

Çelik Konstrüksiyon ile Bina Güçlendirmesi Neden Yapılır?

Türkiye açısından konuşmak gerekirse, deprem kuşağında yer alan bir ülke içerisinde yer aldığımız için binaların her daim sağlam bir şekilde bulunması gerekmektedir. Geçmişte yaşanılan büyük çaplı depremlere bakılacak olduğunda, ülke olarak sağlam olmayan binaların sıkıntısını bir hayli çektik. Günümüzde deprem uzmanlarının açıklamalarına da bakılacak olursa, ülke olarak yakın zamanda büyük çaplı bir deprem ile karşı karşıya gelebiliriz. Bu nedenden ötürü, binaların daha sağlam ve depreme hazır bir hale gelmesi için, özellikle eski ve önemli binaların çelik konstrüksiyon güçlendirme ile iyileştirilmesi gerekmektedir. Binaların taşıyıcı elemanlarını çelik bir tabaka ile sararak veya destekleyerek daha dayanıklı bir hale getirmek isteyenler için çelik konstrüksiyon güçlendirme en mantıklı tercih olacaktır. Eğer binalarınızın taşıyıcı elemanlarında gözle görülür tahribatlar varsa veya her ne kadar siz göremeseniz de binalarınız eski olduğu için böyle bir durum olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir bina güçlendirme firması ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bir an önce yaptıracağınız güçlendirme işlemi, sizlere daha güvenli bir yaşam sürme şansı verecektir.

Çelik Konstrüksiyon ile Bina Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Çelik konstrüksiyon güçlendirme işleminden faydalandığınızda bu işlem çok fazla süre almayacaktır. Binada yer alan taşıyıcı elemanlara sarılan çelikler veya desteklenen betonlar daha sağlam bir hal alacak ve bu işlemler de elden geldiğince hızlı bir şekilde sona erdirilecektir. Bu konuda zamandan tasarruf etmenizin en önemli sebebi ön imalatın büyük bir kısmının fabrikasyonla gerçekleştirilmesindendir. Bu sayede, hazır ve kaliteli malzemeler ile birlikte son derece gerekli bir işlemi gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Çelik konstrüksiyon güçlendirme yöntemi, temeller dışında tüm birimler üzerine uygulanabilir. Yani temeller dışında binalarda yer alan kolon, kiriş, deprem perdesi ve döşemeler üzerine uygulanabilen bu güçlendirme yöntemi, son derece uygun ve pratik bir yöntem olarak dikkat çekmektedir.

Çelik Konstrüksiyon Güçlendirme Teknikleri

Çelik konstrüksiyon güçlendirme seçeneğinden faydalanarak, binayı taşıma görevi gören tüm yapıları kolaylıkla daha sağlam bir hale getirebilirsiniz. Çelik konstrüksiyon ile bina güçlendirme özellikle tarihi yapılarda çokça tercih edilmektedir. Hem kolaylığı hem de pratikliği açısından hızlı sonuç almak için kullanılan bu güçlendirme tekniği ile birlikte, zamanla hasar görmüş olan tüm taşıma görevi gören yapıları daha sağlıklı ve dayanıklı hale getirebilirsiniz. Türkiye’nin tarihi açıdan inanılmaz kültürel zenginliklere sahip bir ülke olduğu ve deprem kuşağında olduğu düşünülürse, bu tarihi yapıları korumak adına bu yöntem kullanılabilir. Üstelik, çelik konstrüksiyon güçlendirme tekniği alan ve yapıdan bağımsız olarak kullanılabildiği için çokça tercih edilen yöntemlerdendir.

Çelik Konstrüksiyon ile Bina Güçlendirme Maliyeti

Çelik konstrüksiyon güçlendirme tekniğinin sabit bir maliyeti yoktur. İyileştirilmesi gereken alana ve kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösteren bu tutar, çok yüksek değerlere çıkmamaktadır. Fakat unutmamak gerekir ki, kaliteli bir malzeme ile yapılmayan iyileştirme yöntemleri yapıları sağlamlaştırmak yerine daha da tehlikeli yaşam alanlarına çevirebilmektedirler. Bu yüzden, her ne fiyat biçilirse biçilsin kaliteli malzemeler kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Eğer binanızın taşıma yapılarının hasar gördüğünü veya eski bir yapı olduğundan iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, çelik konstrüksiyon ile bina güçlendirme seçeneğinden faydalanabilirsiniz.