Boru Güçlendirme Nedir? Neden Yapılır?

Boru güçlendirmeleri adından da anlaşıldığı üzere hasarlı olan borulardan yana gerçekleşir. Üretimde sorun yaşayanlar borularında onarıma yer vermekte. Bunun için de çeşitli teknikler temel alınarak boru güçlendirmeleri esas alınmakta. Üstelik üretim devam ederken dahi değişimlerin yapılması mümkün. Firmaların bu gibi değişim sürelerinde zarar görmemesi adına onarımlar üretim sırasında da gerçekleşiyor. Böylece maddi olarak herhangi bir zorluk çekilmemesi esas alınıyor. Boru güçlendirmesi nedir? Nasıl yapılır öğrenenler avantajlarından yola çıkarak anlaşmaya gidiyor. Bu konuda işlem gören firmalardan hem süre hem de maliyet açısından net bilgiler alınmakta.

Boru Güçlendirmesi Nedir?

 

Baştan da belirttiğimiz gibi deforma olan boruların onarım işlemlerine güçlendirme deniliyor. Yine binalarda olduğu gibi borularda da analizlere geçilerek güçlendirme tekniklerinden yola çıkılmakta. Örneğin boruların beton ya da çelik olması temel alınarak işlemlere geçiliyor. Sonrasında da sorunun nedeni araştırılarak harekete geçilir. Öyle ki boru hattından ya da boru tesisatından kaynaklı olarak deforme ortaya çıkmakta. Bunların arkasından gelen diğer nedenlere göz atacak olursanız;

 

    Borularda baş gösteren sızıntılarında önüne geçmek için de güçlendirme yapılmakta.

    Depreme karşı daha dayanıklı olmasını isteyenler de talepte bulunabilir.

    Mukavemetin artış göstermesi adına da güçlendirmelere gidilebilir.

    Son olarak korozyonun önüne geçmek adına da yine güçlendirmeler öneriliyor.

 

Sebepleri dahi göz önünde bulundurularak harekete geçilmekte. Nitekim boruda meydana gelen soruna bağlı olarak güçlendirme yöntemleri devreye girecektir. Bunun için de başta borulardan analizlere yer verilmesi önem arz ediyor.

 

Boru Güçlendirmesi Neden Yapılır?

 

Boru güçlendirilmesinin yapılma sebepleri oldukça fazla. Baştan da belirttiğimiz gibi depremın bunlar arasında başı çektiği açıktır. Onarım sayesinde boruların olası depremlerde hasar görmesi engellenir. Bunun dışında hasar görmüş ve sızıntıların gerçekleştiği borular üzerinden de yine güçlendirmelere yer verilmekte. Arkasından korozyona karşılık daha dayanıklı olmasını isteyenler için de güçlendirme teknikleri önerilir. Bunun gibi pek çok neden sıralanıyor. Üretimin yavaşlamasına ya da gecikmesine neden olan sorunlara bağlı olarak güçlendirme yöntemlerinden çözüme geçilir.

 

Boru Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

 

Boru güçlendirme nedir? Nasıl yapılır sorularının hemen arkasından süreler temel alınmakta. Nitekim üretimde sorun yaşamamak adına işletmecilerin süreleri göz önünde bulundurdukları açıktır. Ancak önceden de belirttiğimiz gibi kimi yöntemlerde üretimin engellenmesi söz konusu değildir. Aksine borulardan işlemlerin gerçekleşmesi devam edilmekte. Ne kadar sürer merak edenler bu konuda firmalara başvurmak zorundadır. Boruların yapısı ve uzunluklarına bağlı olarak süreler farklılık gösterir. Bunun için de;

 

    Güçlendirme firmaları üzerinden görüşmelere geçilmekte.

    Firmaların borulardan yana analizlere yer verdikleri açıktır.

    Analizlerin arkasından süre ile maliyet açıklamaları yapılacaktır.

    Açıklamalara göre onay verenler onarımın gerçekleşmesini mümkün kılmakta.

 

Boru Güçlendirme Teknikleri

 

Boru güçlendirmeleri için ön plana çıkan yöntemin karbon fiber olduğu açıktır. Nitekim özel kumaşlardan boruların güçlendirilmesi kısa sürmekte. Üstelik üretim devam ederken borular üzerinden kumaşların sunulması söz konusudur. Pek çok avantaja sahip olduğu için genel olarak boru güçlendirmeleri için karbon fiber kumaşlara yer verildiği açıktır. Örneğin içeriden ve dışarıdan olacak şekilde dahi uygulamalarına yer verilmekte.

 

İşletme durmadan kısa sürede uygulamalara geçiliyor. Korozyon sorunlarına karşılık olarak dahi yine uygulanan tekniklerden bir tanesidir. Nitekim bu gibi sorunlarda borunun içerisinden uygulamalara yer verilir. Boruların içerisinde kazıların yapılmaması da işlemin kısa sürmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kazı maliyetlerinden de tasarruf etmek isteyenlere önerilir. Direk olarak kazı olmadan kumaşlardan uygulamalara geçiliyor. Bu durum maliyetten ziyade süreden de tasarruf etmenizi mümkün kılacaktır.

 

Boru Güçlendirme Maliyeti

 

 

Bina ya da fabriqua güçlendirmelerine yönelik analizlere yer verilir. Öyle ki hasara bağlı olarak güçlendirme tekniklerinden harekete geçiliyor. Aynı şekilde boruların da analizlerine özen gösteriliyor. Bu analizlere göre yine güçlendirme yöntemleri göz önünde bulundurularak işlemlere yer verilmekte. Sonuç olarak hangi yöntemin kullanılacağı ve boruların hasarı analiz edilmeden süre bilgisine yer vermek mümkün değildir. Sadece firmaların analiz raporları dahilinde güçlendirme sürelerini ve maliyetlerini belirlemesi söz konusudur. Baştan da belirttiğimiz gibi karbon fiberin aralarında daha az maliyetli olduğu ifade edilmekte. Özellikle de kazı maliyetlerinin olmamasından dolayı tasarruf edeceğiniz açıktır.