Bina Güçlendirme Nedir? Neden Yapılır?

Bina Güçlendirmesi Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bina güçlendirme işlemleri ile özellikle ülkemizde deprem sayesinde dayanıksızlıkları ortaya çıkmış olan pek çok bina daha sağlam bir hale sokulabilmektedir. Kullanılan malzemeler, teknikler ve fiyatlar değişebilmektedir. Bina güçlendirmesi için en çok kolonlara yönelim olmaktadır. Bina güçlendirme işlemlerine başlanmadan önce mutlaka bir geoteknik mühendisi geniş çapta araştırma yapmalıdır. 

Bina Güçlendirme Nedir?

Bina güçlendirme hasar görmüş olsun veya olmasın mevcut yapıların deprem gibi durumlara karşı daha dayanıklı hale getirilmesidir. Bu işlem sayesinde hasarlı bölümler onarılır ve desteklenerek daha iyi bir kaliteye ulaşmaları sağlanır. Bina güçlendirme başta tarihi yapılar olmak üzere evler, ofisler ve mağazalar için sıkça başvurulan bir yöntem olmuştur. Tarihi yapılar için işlemler daha kolaydır ama mutlaka uygulama yapılması gerekmektedir. Tarihi yapılar yıkıldıktan sonra tekrardan inşa edilemezler ve eski oldukları için genellikle yıkılma ihtimalleri bulunmaktadır.

Bina güçlendirme için en çok önem verilen yapıların başında yaşadığımız konutlar gelmektedir. Yeni yapılan binalarda özellikle depremin ülkemizde neden olduğu acı tecrübelerden de ötürü sağlam malzemelere ve özelliklere dikkat edilmektedir. Oturduğumuz binaların betonları dökülmeye başlandıysa çoğunlukla bu durum binada güçlendirme yapılması gerektiğine dair bir belirtidir.

Bina güçlendirme yalnızca kolonlarla değil başka bölümlerle de yapılabilmektedir ancak en sık görülen yöntem kolon güçlendirmedir.

Bina Güçlendirme Neden Yapılır?

Bina güçlendirme işlemlerinin yapılması hayati ve maddi açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle deprem gibi tehlikeli bir doğal afet durumu karşısında binanın sağlam kalabilmesi içinde yaşayanların hayatını kurtarabileceği gibi maddi hasarın da önüne geçilmesi bakımından çok önemlidir.

Binalar her zaman deprem sebebiyle yıkılmayabilirler ama bina güçlendirmenin en büyük nedeni ülkemizdeki yıkıcı depremlerdir. Türkiye’de birçok bina betonarmedir ve yaşanan büyük depremler sonucunda bunların çoğu yıkılmıştır ya da büyük zararlar görmüşlerdir.

Depremler dışında eski ve kötü malzeme ile inşa edilen binalar zamanla kendi kendilerine yıkılabilmektedirler. Malzemeden kısıp kar elde etmek isteyen kişilerin yarattıkları bu durum karşısında önlem almak ve bina güçlendirme işlemlerini yapmak büyük önem taşımaktadır.

Bina Güçlendirmesinde Kullanılan Yöntemler

Bina güçlendirmesi yapılacağında çoğunlukla ülkemizde ilk akla gelen beton ile bina güçlendirme işlemleri olmaktadır. Beton hem çok sık bulunur, hem malzeme olarak pahalı değildir hem de kolayca şekil alır. Beton sağlam inşaat malzemelerinden biri durumundadır. Burada en önemli nokta betonun kalitesidir. Her beton aynı değildir ve bazıları oldukça kalitesizdir. Bu kalitesiz beton malzeme ile yapılacak olan kolon güçlendirmede istenen sonuca ulaşmak bir yana oldukça kötü durumlarla karşılaşılabilir.

Beton dışında bina güçlendirme çalışmalarında tercih edilen bir diğer malzeme ise çeliktir. Çelik genel itibariyle betona kıyasla daha dayanıklı ve güçlü bir malzeme olsa da Türkiye’de pek de inşaat sektöründe kullanılmamaktadır. Çelik fazla kullanılmadığı için de malzemenin fiyatından ziyade işçiliğin maliyeti yüksek olabilmektedir. Çelikle çalışmayı bilen işçi sayısı fazla değildir. Bu da işçilerin daha fazla para istemelerine yol açmaktadır. Çelik malzeme olarak bir dezavantaja daha sahiptir; sağlam olsa da çelik zor şekil alan bir üründür. Bu da inşaat sektöründeki kullanımına şüpheyle yaklaşılmasına neden olmaktadır.

Türkiye’de beton güçlendirmede en çok kullanılan malzeme olan beton ve çelikten sonra daha yeni tanınan bir ürün daha bulunmaktadır; karbon elyaf! Karbon elyaf iki tür malzemeden meydana gelir; biri reçine ötekisi ise karbondur. İnce bir malzemedir kalınlığı 0,5 milimetredir. Karbon elyaf kullanıldığında bina güçlendirme süresi çok daha kısa olacaktır. Buna örnek vermek gerekirse çelik ile güçlendirme 6 ay sürüyorsa, karbon elyaf ile bu süre 1,5 aya kadar düşecektir. Karbon elyaf kolonlara kolaylıkla sarılabilmekte ve iyi bir dayanıklılık sağlamaktadır.

Bina Güçlendirme Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bina güçlendirme fiyatları belirlenirken malzemelerin ne olduğu, ne kadar kullanıldıkları vb. gibi unsurlara göre değişiyor. Bina güçlendirme fiyatı nasıl belirlenir? Beton ile 100 metrekarelik bir zeminin güçlendirilmesini örnek verecek olursak genellikle fiyat 4 bin dolar civarından başlamaktadır.

Çelik aslında malzeme olarak betondan daha ucuz olmasına rağmen bahsettiğimiz gibi işçiliği nedeniyle betondan genellikle daha pahalıya mal oluyor.  Yine 100 metrekare için çelikle bina güçlendirme 5 bin dolardan başlıyor.

 

Kolonların ve taşıyıcıların ne derecede hasar gördükleri, ne derece güçlendirilme yapılması gerektiğine vb. göre fiyatlarda değişimler olmaktadır.