Betonarme Bina Güçlendirme Nedir? Neden Yapılır?

Betonarme güçlendirme, sağlam zemin üzerinde bulunmayan veya yapılandırılması gereken, eskimiş veya yıpranmış betonarme binalara yapılan iyileştirme işlemleridir.

Betonarme Bina Nedir?

 

Betonarme, çelik ile betonun birlikte kullanılması ile elde edilen yapı malzemesine verilen addır. Betonarme elemanların yapıda basın, çekme, burulma ve kesme gibi gerilmelere maruz kalması ile bazı sorunlar açığa çıkabileceğinden, bu yapılar çelik ile desteklenir. Beton basınç gerilmelerine karşı güçlüyken çelik ise çekme gerilmelerine karşı direnç gösterebilir. Bu sebepten dolayı, Türkiye’de en çok tercih edilen bina yapısı betonarme binalardır. Fakat bazı sebeplerden dolayı, bu betonarme malzemeler dayanıklı olmayabiliyorlar veya uzun süreli kullanımdan kaynaklı olarak bazı sorunlar teşkil edebiliyorlar. Bu seviyede ise ortaya betonarme güçlendirme işlemleri çıkıyor. Pek çok farklı betonarme güçlendirme seçeneğinden birinden yararlanarak yapılan iyileştirme işlemlerinin ardından, betonarmeler daha uzun soluklu ve dayanıklı bir hal alarak, her türlü soruna karşı mücadele edebiliyorlar.

Betonarme Bina Güçlendirmesi Neden Yapılır?

Türkiye, bulunduğu konum itibari ile bir deprem kuşağı ülkesidir. Uzmanların da açıklamalarına göre, Büyük İstanbul Depremi gibi bir deprem her an gerçekleşebilir. Bu durumdan dolayı, binaların en sağlam hale getirilmesi gerekmektedir. Oluşabilecek bir sarsıntıda, binaların kolonları, kirişleri eğer sağlam değilse, büyük problemler yaşanabilir. Betonarme güçlendirme seçenekleri ile birlikte kolonlar, kirişler ilk hallerine dönüştürülerek son derece dayanıklı ve güçlü hale getirilebilirler. Bina güçlendirme işlemlerinde, son yıllarda öne çıkan işlem ise karbon elyaf ile yapılan güçlendirmedir. Bu güçlendirmenin ana malzemeleri karbon ve reçinedir. Kolona kağıt gibi sarılan karbon elyaf, 2.5 cm çelik ile eşdeğer bir özellik sağlamaktadır. Bu yüzden son yıllarda pek çok güçlendirme işleminde karbon elyaf tercih edilebilmektedir. Karbon elyaf kullanımının diğer bir avantajı ise çelik ile yapılan güçlendirmelerde evlerde, binalarda yaşayanların bir süreliğine yaşadıkları alanlardan çıkmaları gerekmektedir. Fakat karbon elyaf ile güçlendirmede durum öyle değildir. Ev ahalisi evinin içerisindeyken kolaylıkla karbon elyaf güçlendirme yapılabilir. Bu durumu, son yıllarda çokça tercih edilen karbon elyaf ile güçlendirmenin avantajları arasında gösterebiliriz.

Betonarme Bina Güçlendirmesi Ne Kadar Sürer?

Peki büyük bir binayı betonarme güçlendirme seçeneklerinden biri ile daha sağlam bir hale getirmek isterseniz bu işlem ne kadar vaktinizi alır? Bu işlemlerin süreleri, binanızın boyutuna, yaşına, durumuna göre değişkenlik göstermektedirler. Ortalama bir binadan örnek vermek gerekirse, binayı güçlendirmek adına çelik ile sarma işlemi 6 ay gibi bir süreyi alabilmektedir. Fakat bu işlem karbon elyaf kullanımında çok daha düşük seviyelere inmektedir. Eğer betonarme binanızı karbon elyaf ile güçlendirme isterseniz 1.5 ay gibi bir sürede bu işlem gerçekleşebilir. Ayrıca, güçlendirme işlemlerine başlamadan evvel yapılması gereken ayrıntılı bir araştırma vardır. Bu araştırmanın ardından bir rapor oluşturulur ve binanıza hangi işlemlerin ne kadar sürede uygulanacağı ortaya çıkmış olur.

Betonarme Bina Güçlendirme Teknikleri

Betonarme bina güçlendirme teknikleri ise 3 farklı seçeneğe ayrılmış durumda. Bunlardan ilki beton ile güçlendirme. En çok tercih edilen yöntemlerden biri olan beton ile güçlendirmenin bu denli tercih edilmesinin sebebi, en ucuz güçlendirme tekniği olmasından kaynaklanıyor. Ancak eğer kolonları güçlendirmek için kullanılacak beton kaliteli bir malzemeden meydana gelmemişse, binanızı güçlendirme isterken daha dayanıksız bir hale getirebilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, kaliteli malzemeler kullanmaya özen göstermek durumundasınız. Betondan daha iyi bir sonuç veren diğer bir betonarme güçlendirme yöntemi ise çelik ile güçlendirme olarak karşımıza çıkıyor. Çelik ile güçlendirme her ne kadar iyi sonuçlar verse de, hem uzun sürelerde tamamlanıyor hem de çelik zor şekil aldığından işlem daha da zorlaşıyor. Her ne kadar diğerlerine göre pahalı olsa da, en iyi sonuç veren betonarme güçlendirme yöntemi ise karbon elyaf güçlendirme diyebiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kısa sürelerde gerçekleşen bu güçlendirme işlemi, iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabiliyor.

Betonarme Bina Güçlendirme Maliyeti

3 farklı betonarme güçlendirme yönteminin birbirlerinden farklı fiyat aralıkları bulunmaktadır. Ortalama bir fiyat belirtmek gerekirse beton ile güçlendirme yöntemi 100 metrekarelik bir zemin için ortalama 4 bin dolara mal oluyor. Bu fiyat çelik ile güçlendirmede 5 bin dolar iken, karbon elyaf güçlendirmede ise 8 bin dolara çıkabiliyor.