Beton Parlatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Son teknoloji makineler temel alınarak beton parlatma işlemlerine geçilmekte. Bu anlamda önce yüzey kaplamalarına yer verilmediğini belirtmek gerek. Betonun kendi özüne herhangi bir zarar gelmeden parlatma işlemlerine geçiş yapılmakta. Nitekim bunun için çevreye dost ürünlerin kullanılması söz konusudur. Kimyasallar temel alınmadan beton parlatmalara yer veren firmalar ile harekete geçmeniz esas alınmakta. Firma incelemeleri neticesinde fiyat alabilirsiniz. Aynı zamanda merak edenler ne kadar sürdüğünü de inceleyebilir. Beton parlak nedir? Nasıl yapılır öğrenenler devamında bu bilgiler ile harekete geçiyor. 

Beton Parlatma Nedir?

 

Baştan da belirttiğimiz gibi makinelerden beton parlatma tekniğe yer verilir. Silim makinelerinin bu anlamda göz önünde bulundurulması söz konusudur. Kirli görünümler için başta kazıma yapılacaktır. Devamında ise honlama aşamalarına geçiş yapılır. Aşındırmaların ise parlatma basamakları temel alınarak uygulanması esas alınmakta. Bu esnada daha çok C2 ürünlerine yer verilir. İsteğe bağlı olarak granit parlaklık elde edilebilir. Bunun dışında mermer parlaklığından da tercihlere geçebilirsiniz. Yüzey kaplama olmadan daha müşterilerin istediği temel alınarak parlatma işlemi gerçekleşir. Böylece betonların daha uzun ömürlü olması sağlanmakta. Maliyetlerinin ise düşük olduğunu belirtmek gerek.

 

Beton Parlatma Neden Yapılır?

 

Beton parlatma nedir? Nasıl yapılır sorularının arkasından nedenlere göz atılıyor. Örnek verecek olursak betonların daha dayanıklı hale gelmesini isteyenler bu işlemlere yer verebilir. Devamında beton tozumaların önüne geçmek için de yine parlatmaların önerilmesi söz konusudur. Devamında gelen diğer nedenler ise;

 

    Bakım ile temizliğin daha kolay olması için de beton parlaklığına yer verilir.

    Bakım masraflarından tasarruf etmek isteyenlere de önerilir.

    Parlak betonlardan ışık yansımaları dahi elde edilebilir.

    Yansımalar dahilinde enerji tasarrufuna yer verilmekte.

 

Nedenlerinin bir hayli fazla olduğu açıktır. Bunlar haricinde kayma direnci de dikkat çekiyor. Şöyle ki betonun kayma direncini arttırmak için de yine parlatma yapılması faydalı olacaktır. Başta da uzun ömürlü olmasına yönelik pek çok alanda parlatmalara yer verilir. Örnek verecek olursak otellerde ve büyük mağazalarda sıklıkla beton parlatmalarına yer verildiği açıktır.

 

Beton Parlatma Ne Kadar Sürer?

 

Betonun boyutu ve alanı temel alınarak süreler belirlenir. Baştan da belirttiğimiz gibi uygulama alanları saymakla bitmiyor. Örneğin üretim tesisleri bunlar arasında gösterilir. Geniş beton yapılarına sahip olan tesisler mevcut durumda. Sonuç olarak bu tarz yerlerde işlemlerin daha uzun sürdüğü de açıktır. Arkasından depoların dahi geldiğini göreceksiniz.

 

Farklı olarak otopark ile hastaneler de karşımıza çıkıyor. Baştan söylediğimiz gibi yansımalardan enerji tasarrufu elde edildiği için pek çok alanda kullanımlarına gidilmekte. Devlet binaları, ofisler ya da okullar da bunlar arasında bulunmakta. Sürelerini merak edenler bu anlamda firmalar ile görüşmelere yer vermelidir. Makinelerden işlemlerin gerçekleşmesinden kaynaklı çok uzun sürmediği görülmekte.

 

Beton Parlatma Teknikleri

 

Beton parlatma nedir? Nasıl yapılır merak edenlere teknikler eşlik ediyor. Başta da son teknoloji makineler kullanılarak parlatma işlemlerine geçilmesi söz konusudur. Aşındırıcı elmaslar sayesinde beton yüzeyin pürüzsüz bir hale gelmesi sağlanmakta. Zayıf olan tüm tabakalar bu şekilde kazınır. Kazınma neticesinde güçlü yüzey ortaya çıkmakta. Nitekim parlatma işlemleri için de yüzeyin güçlü olması önemlidir. Sonrasında;

 

    Çevreye dost olan ürünler ile parlaklık seviyesi ayarlanır.

    Kimyasal kullanmadan honlamalar gerçekleşir.

    Beton parlatma sırasında sıkılaşır ve daha dayanıklı hale gelir.

    Kabarcık ile küçük deliklerin oluşmamasına da özen gösterilmekte.

 

Tüm bu aşamaları temel alarak parlatmalara yer veren pek çok firma bulunuyor. Sadece firmaların hangi malzemeleri kullandıklarını incelemeniz önerilir. Kimyasaldan uzak duran firmalardan daha net sonuç alınır. Aynı zamanda özel makinelerden parlaklığın ayarlanması da faydalı olacaktır.

 

Beton Parlatma Maliyeti

 

 

Beton parlatma maliyetleri alana bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin betonun boyutları temel alınacaktır. Bu şekilde kullanılan malzemeler dahi farklılık göstermekte. Sonuç olarak gerçekleşen işlemler ve kullanılan ürünler temel alınarak maliyetler sunulmakta. Merak edenler bu konuda firmalardan harekete geçmelidir. Her firmanın farklı tekniklere yer verdikleri görülmekte. Bunun için de tekniklere bağlı fiyatlardan tercihte bulunmanız kolay olacaktır. Tercihlere bağlı olarak firmaların incelemelere geçmeleri söz konusudur. İncelemeler arkasından uygun malzemeler temin edilerek beton parlatma işlemlerine geçiş yapılmakta.