Bina Güçlendirme Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bina güçlendirme firması seçerken, uzman bir ekip ile çalışılmasına, kullanılan malzemelerin en iyi kalitede olmasına dikkat etmek yapmanız gerekler arasındadır.

Bina Güçlendirme Firması Nedir?

Bina güçlendirme işlemleri, özellikle Türkiye için en önemli konuların belki de başında gelmektedir. Bu durumun sebebi ise ülkemizin deprem kuşağında yer almasıdır. Geçmişte yaşanan depremlere de baktığımızda, sağlam olmayan binaların ne gibi sonuçlar verdiğini görmek mümkün. Üstelik son dönemlerde, uzmanların bir depremim oluşabileceğine dair açıklamalarının ardından bina güçlendirme işlemleri çok daha önemli bir konuma geldi. Bina güçlendirme işlemleri, pek çok şekilde yapılmaktadır. Bu işlemleri yapan firmalar ise bina güçlendirme firması olarak adlandırılmaktadırlar. Bu firmalar ile iletişime geçmenizin ardından, gerekli araştırmalar yapılacak ve hangi işlemler ile binanızın güçlendirileceği ortaya çıkacaktır. Bir bina güçlendirme firması ile anlaşmanızın ardından, gerek görülmesi durumunda pek çok farklı güçlendirme işlemi ile binalarınız daha güvenli ve sağlam bir hale getirilebilir. Betonarme yapılar güçlendirilebilir; binalarda bulunan kolonlar, kirişler bir binanın en önemli yapı unsurları arasındadır. Bu yüzden, eskimiş, hasar görmüş veya güçlendirilmesi gereken kolonları veya kirişleri daha sağlam hale getirerek binaların da güvenlik seviyesini daha yukarılara taşımış olursunuz.

Bina güçlendirme dendiğinde akla gelen bir diğer güçlendirme seçeneği ise zemin iyileştirme yöntemidir. Bu yöntem, bahsettiğimiz üzere deprem kuşağında yer alan ülkemiz için çok önemlidir. Yanlış zemini daha sağlam bir hale getirmek adına, zeminin geçirgenliğini azaltmak için veya daha sağlam bir zemin elde etmek adına zemin iyileştirme yöntemleri kullanılır. Bina güçlendirme firması ile anlaşmanızın ardından, uzman bir ekip ile birlikte binanızın zemininin ayrıntılı bir raporu çıkarılır ve hangi iyileştirme işlemlerinin uygulanacağı ortaya çıkmış olur. Zemin iyileştirme yöntemleri arasında taş kolonlar, kum kazıklar, derin karıştırma, ağırlık düşürme, jet enjeksiyonu ve kimyasal enjeksiyon gibi yöntemler vardır. Zemininize dair rapor bina güçlendirme firması tarafından çıkarıldıktan sonra, hangi yöntemin uygulanacağı ve işlemlerin ne kadar sürede tamamlanacağı belirlenmiş olur.

Güçlendirme yöntemlerinden bir tanesi de yığma bina güçlendirmesidir. Bu güçlendirme seçeneği ile birlikte çelik hasır, tamir harcı ve püskürtme beton gibi malzemeler kullanılır. Yığma binalar diğer binalara göre farklılık gösterdiklerinden, anlaştığınız bina güçlendirme firmasının bu konuda hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Bu binalarda, taşıyıcı görev duvarlarda olduğundan, zamanla bu duvarlarda çeşitli çatlaklar veya yarıklar olabilir. Deforme olmuş duvarları daha sağlam bir hale getirmek için ise yığma bina güçlendirmesi teknikleri kullanılır. Genellikle kırsal alanlarda rastlanan bu bina türü, güçlendirilmesi gereken en önemli türler arasındadır.

Bina Güçlendirme Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyelim ki binanızı güçlendirmek istiyorsunuz ve uygun bir firma bulmanızın ardından tüm işlemleri başlatmayı planlıyorsunuz. Peki bina güçlendirme firması seçerken dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? İlk olarak, seçeceğiniz bina güçlendirme firmasının işini layığı ile yerine getirip getirmediğini anlamak adına önceden yaptığı işleri araştırabilirsiniz. Bu araştırmalarınızın sonunda, gerek müşteri memnuniyeti gerekse de iş ahlakı konularında sınıfı geçen bir bina güçlendirme firması ile irtibata geçebilirsiniz. İşini doğru ve dürüst bir şekilde yapan bir bina güçlendirme firması ile anlaşmak, hem işinizin daha kısa sürelerde hem de daha kaliteli bir şekilde sonlanmasına sebep olacaktır. Ayrıca, bina güçlendirme firmalarının, işlere başlamadan evvel güçlendirilmesi gereken alan ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladıklarından emin olmalısınız. Bu rapor doğrultusunda, hem gerekli güçlendirme işlemlerinde hangi malzemelerin ne kadar kullanılacağı ortaya çıkacaktır hem de işlemlerin ne kadar zaman alacağı ortalama olarak belli olacaktır.

Bina güçlendirme firması seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise, firmanın kullandığı malzemelerin kaliteli olup olmadığıdır. Her firma, güçlendirilecek kolonlar için genellikle aynı malzemeleri kullanmaktadırlar fakat bu malzemelerin arasında kaliteli farkları olabilmektedir. Unutmayın ki, bina güçlendirme işlemlerinde kalitesiz malzemeler ile yapılacak olan güçlendirme işlemleri, binanızı güçlendirme yerine daha da kırılgan ve hassas bir hale getirecektir. Bu yüzden en iyi güçlendirme işlemi en kaliteli ürünler ile birlikte yapılmaktadır. Doğru bina güçlendirme firmasını seçmeden önce araştırmalar yapın ve emin olmanızın ardından bir an önce güçlendirme işlemlerini başlatın.